Wynajem mieszkania, czyli ile mogę zarobić ?

Rynek najmu w Polsce

Ubiegły rok to zdecydowany wzrost kosztów najmu w większości polskich miast. Wynajem mieszkania wiązał się ze wzrostem cen średnio o 6 proc. W niektórych jednak miastach takich jak np. Rzeszów, Katowice, czy Lublin, ceny najmu wzrosły nawet o 14%. Biorąc pod uwagę poszczególne metraże, pomimo ogólnego spadku, najmocniej podskoczyły ceny ofertowe najpopularniejszych mieszkań o metrażu od 38 do 60 mkw

Czy opłaca się kupować mieszkanie na wynajem ?

Jeżeli mieszkanie przez cały rok będzie miało najemców , to średnio można liczyć na zysk w wysokości 7 proc. brutto w skali roku.

Zmiana nawyków Polaków sprawia, że coraz więcej osób decyduje się nie na zakup własnej nieruchomości, na wynajem. Daje to poczucie komfortu i wolności jednocześnie. Szczególnie, jeśli wynajem powierzymy profesjonalistom.
Skutkuje to tym, że stawki najmu mieszkań z roku na rok rosną.

Jaka jest najlepsza lokalizacja pod wynajem mieszkania?

W zależności od miasta, czy osiedla, czynsze w niektórych miejscach rosną jeszcze bardziej, a w kilku innych nawet spadają. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, „Ile mogę dostać od najmującego?”, jesteś jak wiele osób, które muszą ważyć dochód z kosztami utrzymania dla twojej okolicy, a także innymi czynnikami, które wpływają na sposób, jakie lokalizacje są najchętniej wybierane, takie jak twój osobisty styl życia, potrzeby rodzinne, czas dojazdów i inne.

Komu wynająć mieszkanie ?

W przypadku wynajmujących, przy podejmowaniu decyzji o wynajmie dla konkretnego najemcy, ważne jest przestrzeganie podstawowych wytycznych dotyczących przystępności cenowej czynszu, aby nie skończyć na wynajmie dla najemcy, który będzie miał trudności z płaceniem czynszu co miesiąc.

Istnieje kilka różnych sposobów na określenie przystępności cenowej. W kolejnym wpisie zostaną wyszczególnione te opcje, jak również niektóre trendy cen wynajmu, które obserwujemy w całym kraju.